Ayarları doğrulayın
Anasayfa / Sınavlar / YKS SINAVI BİLGİLENDİRME

YKS SINAVI BİLGİLENDİRME

YKS SINAVI BİLGİLENDİRME

yks-bilgilendirme
yks-bilgilendirme

Sevgili arkadaşlar notdunyasi.com rehberlik danışmanınız ben Betül TOPDAĞ “YKS SINAVI BİLGİLENDİRME “adlı yazı ile yeni sınav sisteminden sizlere bahsetmek istedim .

Bildiğiniz üzere sınav sistemi değişti.Öğrencilerde bir hayli kaygılandı.İnanın kaygılanacak bir durum yok normal YGS,LYS sınavlarına hazırlanmanızı tavsiyede ederim.Bu günkü konumuzu size kısa ve sade bir dille anlatmayı planlıyorum.

Arkadaşlar sınav iki oturumdan oluşacaktır .İlk oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) olacak. Katılım tüm adaylar için zorunlu olacak. İkinci oturum(AYT) ise 4 yıllık lisans bölümleri için ölçme ve yerleştirme sınavı olacak. Dil öğrencileri tüm öğrenciler gibi cumartesi günü TYT’ye girecek. İkinci gün sabah değil öğleden sonra yapılacak dil testi oturumuna katılmaları yeterli olacak.

YKS-yükseköğretim-kurumları-sınavı-soru-sayısı-dağılımı
YKS-yükseköğretim-kurumları-sınavı-soru-sayısı-dağılımı

Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT’den 150 baraj puanının aranmasına devam edilecek.

Adaylar, 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecek.

Adaylar, cumartesi günü ikinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinde Türk dili ve edebiyatından 24, Tarih-1’de 10, Coğrafya-1’de ise 6 olmak üzere toplam 40 soru, matematikte 40 soru cevaplandıracak.

Sosyal Bilimler-2 testinde Tarih-2’den 11, Coğrafya-2’den 11, felsefe grubundan (mantık, psikoloji, sosyoloji) 12, din kültürü ve ahlak bilgisinden 6 soru olmak üzere toplam 40 soru adaylara yöneltilecek.

Adaylar, Fen Bilimleri Testi’nde fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden 13 olmak üzere 40 soru çözecek.

Pazar günü yapılacak yabancı dil testinde ise adaylara 80 soru yöneltilecek.

     YKS BAŞVURULARI NE ZAMAN?

YKS’ye başvurular 1-21 Mart arasında yapılacak. ÖSYM tarafından, “2018 Yılı Sınav ve Sonuç Açıklama Takvimi” duyuruldu. Buna göre, 23-24 Haziran 2018’de yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı başvuruları, 1 Mart-21 Mart 2018’de alınacak. Sınav sonuçları, 31 Temmuz’da açıklanacak.

    YKS ÜCRETİ NE KADAR?

Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) için katılım sağlayacak olan adaylar, iki oturum için toplam 100 lira ödeyeceği duyurulmuştu. 2018 TYT Sınavı, saat 10:00’da başlayıp sınav toplam 135 dakika sürecek.

 

YKS Hakkında söyleyeceklerim bu kadar.Merak ettiğin konuları yorum kısmından bana belirtirseniz sizlere daha verimli yardımcı olmaya çalışacağım.Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

 

Benim diğer yazılarıma aşağıdaki linklerden ulasabilirsiniz.

     2018  TYT Konuları

SINAV KAYGILARINI NASIL YENEBİLİRİZ ?

Sınava Hazırlanan Ögrenciler İçin Tavsiyeler

2018 YKS Konuları

 

Hakkında Betul

İlginizi Çekebilir

2018 En İyi 5 KPSS GY GK Konu Anlatım Seti

2018 En İyi 5 KPSS Lisans GY GK Konu Anlatım Seti      1) Pegem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir