Ayarları doğrulayın
Anasayfa / İİBF / Toplam Planlanan Harcama

Toplam Planlanan Harcama

Toplam Planlanan Harcama

 

Toplam Planlanan Harcama

AE=C+I+G XM formülünden türetilen  AE=A0+(c(1-t)-m). Y formülü bulunur.

A0Ekonomideki otonom harcamalardır.

(c(1-t)-m)= Marjinal harcama eğilimidir.

Y= Ekonomideki uyarılmış harcamadır.

 

c↑, t↓,m↑ ⇒ AE dikleşir.

c↓,t↑, m↓ ⇒ AE yatıklaşır.

Ekonomide gelir düzeyi veri iken otonom harcamaların artması toplam planlanan harcama fonksiyonunun paralel olarak yukarı kaydırırken otonom harcamaların azalması toplam planlanan harcama fonksiyonunu paralel olarak aşağı kaymasına neden olur.

Keynesyen Modelde Mal Piyasasında Denge

Keynesyen-Modelde-Mal-Piyasasında-Denge-Grafik
Keynesyen-Modelde-Mal-Piyasasında-Denge

Önemli NoT:Keynese göre bir ekonomide mal piyasasında toplam planlanan harcamaların gelir düzeyine eşit olduğu E noktasında sağlanır. (AE=Y)


  • E noktasının solunda ekonomideki toplam planlanan harcama gelir düzeyinden daha büyüktür. Bu durumda ekonomideki fazla harcama firmaların stoklarını azaltırken stokları azalan firmanın üretimini arttırmasına ve ekonomide gelir düzeyinin artmasına neden olur.
  • E noktasının sağında ekonomideki gelir düzeyi toplam planlanan harcamalardan daha büyüktür. Bu durumda ekonomideki harcama miktarı, üretilen tüm mal ve hizmeti satın almaya yetmeyecek ve firmaların stoklarını arttıracaktır. Stok artışı firmaların üretimini kısmalarına ve ekonomide gelir düzeyinin azalmasına neden olur.

A0=C0-cT0+cTR0+I0-bi0+G0+X0-M0

A=Otonom harcamalardır.

C0= Tüketim

T0=Vergi

TR0=Transfer 

I0-bi0= Yatırım

G0=Hükümet harcamaları

X0= İhracat

M0= İthalat

Negatif olanlar azalırsa eğri paralel yukarı paralel kayar. Tersi durumda paralel aşağı kayar.

Mal-Piyasasında-Denge
Mal-Piyasasında-Denge

 

Konu konu ayırarak hem makro iktisat hemde mikro iktisat notlarını anlaşılır bir biçimde sizlerle paylaşmaktayız.Sizlerin de desteği ile amacımız binlere ulaşmaktır.Derslerimizde eksik bulduğunuz yerleri bize bildirmenizi rica ederiz.Not Dünyası olarak amacımız bütün üniversite öğrencilerine ve mezun olup da kpss sınavına hazırlanan bütün öğrencilere ulaşmaktır.Yorumlardan istediğiniz bir konu veya bir yardım   olursa eğer bize bildirmenizi rica ederiz.Unutmayın hayat azim ettikçe güzelleştirilir aksi takdirde hayatımızı kendi elimiz ile yaşanmaz duruma kendimiz getiririz.Hayatta Başarılar…..

Hakkında Mehmet ERDOĞAN

Mustafa Kemal Üniversitesinde İktisat 2.sınıf öğrencisiyim.Sizlere yardımcı olma amaçlı kendimi iyi gördüğüm konularda içerikler hazırlayıp paylaşmak tayım.Daha önce farklı sitelerde ve mobil uygulamalarda içerikler paylaşırken şimdi sadece notdunyasi.com ile beraber çalışmaktayım. KPSSA,KPPSB,KPSS Önlisans,KPSS Ortaöğretim ve İİBF ders içerik ve notlarına benim yazılarımdan ulaşabilir siniz.Hayatta Başarılar...

İlginizi Çekebilir

maliyet-teorisi

Maliyet Teorisi

Maliyet Teorisi Açık Maliyet: Firmaların kullandıkları girdilere yaptıkları ödemelerden kaynaklanan faliyeti ifade eder. Aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir