Ayarları doğrulayın
Anasayfa / Tavsiye ve Bilgilendirme / Sınava Hazırlanan Ögrenciler İçin Tavsiyeler

Sınava Hazırlanan Ögrenciler İçin Tavsiyeler

 

 

 

 

 

           Sınava Hazırlanan Ögrenciler İçin Tavsiyeler

İnsanların en büyük sınavı aslında hayatıdır. Önümüzde bir sürü sınavlar var.Bu sınavlar aslında geleceğimizin en büyük adımları

    FEDAKARLIK ŞARTTTTT

–Bu sınavları kazanmak için fedakar olmamız ve azimli olmamız gerekiyor.
ilk olarak bir sınav serüvenindeki öğrenci kendini iyi tanımalı ve kendine uygun hedef belirlemeli.

–Başarı elde edebilmek için kendimizin bir yolu olmalı bu yol girintili çıkıntılı yeri geldiğinde yolun bozuk olduğunu göreceksiniz ama pes etmeyeceksiniz .

    BEN KİMİM

–Kendini tanıyan öğrenci kendine uygun günlük,haftalık,aylık planlar hazırlamalı

–Uzun süreli hedeflerin gerçekleşmesi için vazgeçmen gerkecek bazı teknolojik aletler var

–Örneğin;telefon günlük sınav zamanlarından önce telefona 2-3saat ayırıyorsan bunu azaltmalısın unutma başarı yolunun ilk adımı senin fedakar olmanla başlar.

   DESTEK

–Çalıştığın her ders ile ilgili kendinin anlayabileceği seviyede konu anlatımlı kitaplara ve soru bankalarına ihtiyacın olucak .

–Bu kitaplar senin seviyenin üstünde veya altındaysa bir zaman sonra kitaplar eğer seviyenin altındaysa ben yapıyorum diyip vazgeçeceksin,eğer seviyenin üstünde ise yapamamıyorum diye bırakacaksın yani kısaca kendi seviyeni iyi bilmelisin.

–Farklı soru tarzlarını öğrenmen için bol bol soru çözmelisin .Bu soru çözümleri hem denemelerde senin hız kazanmanı sağlayacak hem de zaman kaybını azaltacak.

    ZAMAN

–Sınavlarda zaman kaybı yaşamaman için en önemli etken ise bol bol kitap okumalısın.Seçtiğin kitaplarda tabiki önemli yorum yeteneğini geliştirecek kitaplar seçmelisin bu kitaplar sayesinde paragrafları daha hızlı okuyabileceksin ve yorum sorularında bir adım daha önde olacaksın.

–Kendini sadece dersede adamayacaksın bunuda unutmamalısın senin beynininde algıladığı bir nokta var eğer bunu doldurursan bir zamandan sonra çalışmanın bir faydası olmayacak kendini haftada bir de olsa kendine ödül vermelisin .

–Örneğin; ailenle zaman geçirmelisin,bir film izleyebilirsin.

    OLGUNLUK

–Okulda ve toplumda oluşturduğun arkadaş gruplarıyla sorular hakkında tartışmayı bileceksin her insanın kendine uygun bir soru metodu vardır.Belki anlamadığın bir sorunun farklı metodunu öğrendikten sonra soruları daha hızlı çözebileceksin

    UYKU VE BESLENME DÜZENİ

–Uyku sınav için en önemli etkenlerden biri eğer uykunu almıyorsan sınavlarda uyku yüzünden algılama yeteneğinde zorlanacaksın fazla uyumakta yok az uyumakta yok vücudunu iyi tanımalısın senin ne kadar uykuya ihtiyacın olduğunu o sana aslında bildirecek

–Beslenmene dikkat etmelisin kahvaltını kesin yapmalısın.Kahvaltı günün en önemli öğünü beslenme şelkline dikkat edersen sağlık problemleri yaşamazsın ve bu da senin zaman kaybını azaltır.

–En önemli etken ise odanda ve çalışma masanda senin motivasyonunu ve odaklanmanı bozacak (telefon,fotoğraf makinesi …)herşeyi kaldırmalısın .

–Kendine uygun rahat bir ortam oluşturmalısın

“Unutma başarı merdivenlerine tırmanmak kolay değil…”

Diğer Rehberlik ve Tavsiye yazılarımız için bkn.(Sınav Kaygısını Nasıl Yenebiliriz?)

Hakkında Betul

İlginizi Çekebilir

YKS SINAVI BİLGİLENDİRME

YKS SINAVI BİLGİLENDİRME Sevgili arkadaşlar notdunyasi.com rehberlik danışmanınız ben Betül TOPDAĞ “YKS SINAVI BİLGİLENDİRME “adlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir