Ayarları doğrulayın
Anasayfa / Tavsiye ve Bilgilendirme / SINAV KAYGILARINI NASIL YENEBİLİRİZ ?

SINAV KAYGILARINI NASIL YENEBİLİRİZ ?

    SINAV KAYGILARINI NASIL YENEBİLİRİZ ?

Merhaba bu gün sizlere sınav kaygısını yenmenin yollarını anlatacağım.Öncelikle sınav kaygısı nedir onun tanımını yapıp daha sonra sınav kaygısını yenmenin yollarına değineceğim şimdiden teşekkürler…

    Sınav Kaygısı:Sınav öncesinde ve sonrasında yaşanan, dikkat dağınıklığına ve başarının düşmesine neden olan yoğun heyacan duygusudur.

    ŞİMDİ GELİN BU DUYGUYU YENMENİN YOLLARINA BAKALIM.!!

Sınav kaygısı öğrencilerin performansını düşüren etkenlerdendir. Öğrenciler sınav kaygısı yüzünden sınavlarda bir adım geride oluyorlar.Sınav kaygıları üniversite sınavlarında ve diğer sınavlarda bizim biraz daha gerilememizi sağlıyor.Doğru düşünmememize ve stres yapmamıza neden oluyor.

Sınavlar insanlara baskı yaptığı içinde kaygımız daha çok artıyor ve bu kaygıyla birlikte  performansımızı yeterince sergileyemediğimizden panik yapmamıza, ağlamamıza, duygusal yönden etkilenmemize neden oluyor.

Sınav kaygısını azaltmak için bilgi eksikliğimizi minimuma indirip eksik konularımızı azaltmamız gerekiyor.

Sınavları gözümüzde çok yükseltirsek bu kaygımız artacaktır .Öğrenci sınavları hazırlanırken hep bir alternatifi olduğunu unutmaması ve sınavlara bu şekilde hazırlanmalıyız.

Çalışırken ara vermeliyiz bu aralar zihnimizin dinlenmesini sağlar.

Düzenli uykuda en önemli etkenlerdendir.Günlük en az 6-7saat uyuyunuz. Uyku vücudunuzu ve beyninizi dinlendirir.

Dengeli beslenin ve bol bol su için organlarınızın daha iyi çalışmasını sağlar .Organlar dengeli beslenme sayesinde düzenli çalışır.

İçtiğiniz içeceklere dikkat edin vücudunuza fazla kafein almayın bazı içecekler kafein ve alkol içeriyor bu içecekler sizin yorgun düşmenizi sağlıyor.!!!

Aşırı şekerli besinler tüketmeyin.!!!

    Önemli.!!!

“Kendinizi çevrenizdekilerle karşılaştırmayın. Siz kendinizi kendinizle karşılaştırın.”

Pozitif olun masanıza oturunca yapabilirim,olacak,çozebilirim demek sizi pozitif yapar ve bilgileri algılamanızı kolaylaştırır.

Egzersiz yapın nefes egzersizleri sizin rahatlamanızı sağlar ve kalbinizde kanı daha iyi pompalar ve bu sizin heycanlanmanızı azaltır.

Ders çalışırken her 40 dakikada bir ara verin okullarda bile teneffüs araları var evdede siz ara vermeyi öğrenin en az 10-15dk ara verin.

    Bir çizelge oluşturun.

Çizelgenizde günlük kaç saat çalışacağınız, kaç konu bitireceğiniz, ne kadar ara vereceğiniz kesin olmalı ve konuları çabuk unututyorsanız notlar çıkarın.

” Yakında sizlerle örnek ders çalışma programları paylaşacağım.”

Çizelgede deneme çözme olsun.Denemeler stresi azaltır ve her deneme sizin asıl olacak sınava hazırlanmanızda yardımcı olur.

Doğru kaynaklar elde edin.Doğru kaynaklardan doğru bilgiler elde edersiniz ve her bilgi sizin mutlu olmanızı ve bir net fazla çıkarmanızı sağlar.

Okulunuzda bulunan rehber öğretmenleri ve hastanede bulunan psikiyatristlere sınav koçlarına gidip onlarla konuşmalar yapın.

En önemli etkenlerden biride ailedir.

Aileler senin hayatına karar vermemeli seçimlerini önce kendin düşünüp sonra ailene sormalısın sınavı kazanmazsam ailem bana ne diyecek,ailemle aramda sonra sorunlar olucak mı diye asla düşünmeyin ve size bir tavsiye hedeflerinizi bir tek kendiniz bilin aileniz bile bilmesin. Aileler çünkü bu sözlerinizden dolayı sizden yüksek hedefler bekliyor .

Ailelerin çocuklarının sosyal yaşam olarak da hareketli olmalarına fırsat vermeliler, çocuklarını fazla sıkmamalılar, çocuklarına uygun ortamlar hazırlamalılar

Sınavlar bir öğrencinin geleceğidir ama veliler fazla büyük hedefler bekleyerek hem öğrencilerini psikolojik yönden hem sağlık yönünden zararlar              veriyorlar.Bundan dolayı öğrencilerinizden büyük hedefler bekliyor olabilirsiniz ama bunu öğrencinize fazla belli etmeyin

Sevgili öğrenciler sizin mutluluğunuz ve sağlınız hiçbir sınavdan önemli değil sizin sağlınız olmadan sınavları kazansanız bir yere gitsenizde mutlu olmadığınız sürece bunların bir önemi yok .

Son söz olarak ta mutlu olun, sağlıklı olun ve hedefiniz olsun derim.Emin olun sonra hepsi olacaktır. Sağlıcakla kalın…

Diğer Rehberlik ve Tavsiye yazılarımız için bkn.(Sınav Kaygısını Nasıl Yenebiliriz?)

Hakkında Betul

İlginizi Çekebilir

YKS SINAVI BİLGİLENDİRME

YKS SINAVI BİLGİLENDİRME Sevgili arkadaşlar notdunyasi.com rehberlik danışmanınız ben Betül TOPDAĞ “YKS SINAVI BİLGİLENDİRME “adlı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir