Ayarları doğrulayın
Anasayfa / İİBF / Phillips Eğrisi

Phillips Eğrisi

Phillips Eğrisi, Eğriyi kaydıran Nedenler, Monoterist-Yeni Klasik-Yeni Keynesyen

Phillips Egrisi

Philips-Egrisi-nedir-376x154
Philips Egrisi

Orjinal Phillips egrisi A.W. Phillips tarafından geliştirilen ve nominal ücret artış oranı ile işsizlik oranı arasında ters yönlü ilişkiyi ifade eden eğridir. Phillipsten sonra Samuelson ve Solow phillips eğrisinin ifade ettiği ilişkiyi enflasyon ve işsizlik arasındaki ilişki olarak ifade etmiştir.

Günümüz Phillips eğrisi bir ekonomide enflasyonla işsizlik oranı arasında ters yönlü ilişkinin olduğunu gösterir. Phillips eğrisi türetilirken Keynesyen modelde olduğu gibi çalışanların nominal ücreti dikkate aldığı varsayılmıştır.

Phillips Egrisi

Phillips-Eğrisi-252x300
Phillips Eğrisi

Phillips modelinde keynesyen model varsayımlarının geçerli olması nedeniyle enflasyonda meydana gelecek artış karşısında sözleşmelerle nominal ücretini velirleyen işçiler için ücret yapışkanlığı reel ücret oranının düşmesine buna bağlı olarak firmaların emek taleplerini arttırırken ekonomide işsizlik oranının azalmasına neden olur.

Phillips Egrisi

Bekleyişlerin dahil edildiği Phillips Eğrisi

Çalışanların emek arz ederken reeel ücreti dikkate aldığı ve bekleyişlerin dahil edildiği Phillips Eğrisinin şekli kısa ve uzun dönemde farklılık gösterecektir.

Monoterist Phillips Eğrisi

Monoteristlere göre uyarlayıcı beklentiler varsayımı altında Phillips Eğrisi formel olarak gösterimi şöyledir.

π=π² – y(U-Un)

π= Gerçekleşen Enflasyon

π²= Beklenen Enflasyon

U= Cari İşsizlik

Un=Doğal İşsizlik

π>π⇒ Un>U   Aşırı İstihdam

πe>π  ⇒  U>Un  Eksik İstihdam

 

Phillips-Eğrisi-Beklentiler-300x272
Phillips Eğrisi Beklentiler

Phillips Egrisi

Başlangıçta beklenen  ve gerçekleşen enflasyon birbirine eşit olduğu doğal işsizlik düzeyindeki A noktasında olan ekonomide uygulanan genişletici politikalar çalışanların uyarlayıcı beklentilere sahip olması nedeniyle ekonomide emek talebini arttırıp işsizlik oranının azalmasına ve Phillips eğrisi üzerinde B noktasına gelinmesine neden olur. Bir dönem sonra çalışanların enflasyon beklentilerini arttırmalarını Phillips eğrisini sağa kaydırırken reel ücreti arttırıp emek talebini azaltırken ekonomide C noktasına dönülmesine neden olur.

Monoteristlere göre kısa dönemde enflasyonla işsizlik arasında ters yönlü ilişki söz konusu iken yeni Phillips eğrisi negatif eğimli iken uzun dönemde enflasyonla işsizlik arasında bir ilişki yoktur ve Phillips eğrisi doğal işsizlik düzeyinde yatay eksene dik bir doğrudur.

Ekonomide uygulanacak genişletici ve para ve maliye politikaları kısa dönem Phillips eğrileri üzerinde yukarı harekete neden olurken, daraltıcı politikalar eğri üzerinde aşağı doğru harekete neden olur.

Ekonomide beklenen enflasyonun arttığı durumda Phillips eğrisi sağa kayarken beklenen enflasyonun azalması eğriyi sola kaydırır.

Hızlandırma Hipotezi: Monoteristlere göre ekonomide işsizliğin dopğal işsizlik oranından daha düşük bir seviyede sürekli tutulabilmesi için para arzının sürekli arttırılması gerekir. Buna hızlandırma hipotezi denir.

Yeni Klasiklere Göre Phillips Eğrisi

Fiyat ve ücret esnekliğini benimseyen ve ekonomik birimlerin rasyonel beklentilere sahip olduğunu varsayan yeni klasiklere göre kısa ve uzun dönemde Philips eğrisi doğal işsizlik düzeyinde yatay eksene dik bir doğru şeklindedir.

Yeni Keynesyenlere Göre Phillips Eğrisi

Fiyat ve ücretlerin yapışkan olduğunu benimseyen yeni Keynesyenlere göre ekonomik birimler rasyonel beklentilere sahip olsa bile kısa dönem Phillips eğrisi negatif eğimli iken uzun dönemde doğal işsizlik düzeyinde yatay eksene dik bir doğru şeklinde olacaktır.

 

Phillips Egrisi

 

 

Hakkında Mehmet ERDOĞAN

Mustafa Kemal Üniversitesinde İktisat 2.sınıf öğrencisiyim.Sizlere yardımcı olma amaçlı kendimi iyi gördüğüm konularda içerikler hazırlayıp paylaşmak tayım.Daha önce farklı sitelerde ve mobil uygulamalarda içerikler paylaşırken şimdi sadece notdunyasi.com ile beraber çalışmaktayım. KPSSA,KPPSB,KPSS Önlisans,KPSS Ortaöğretim ve İİBF ders içerik ve notlarına benim yazılarımdan ulaşabilir siniz.Hayatta Başarılar...

İlginizi Çekebilir

maliyet-teorisi

Maliyet Teorisi

Maliyet Teorisi Açık Maliyet: Firmaların kullandıkları girdilere yaptıkları ödemelerden kaynaklanan faliyeti ifade eder. Aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir