Ayarları doğrulayın
Anasayfa / İİBF / Marjinal Dönüşüm Oranı

Marjinal Dönüşüm Oranı

Marjinal Dönüşüm Oranı

marjinal-donusum-orani
marjinal-donusum-orani

Üretim İmkanları Eğrisi üzerinde mallardan birinin üretimini bir birim arttırmak istediğimizde diğer maldan ne kadar vazgeçmmiz gerektiğini gösteren orandır. Aynı zamanda “Fırsat Maliyetini” ifade eder.

  • Üretim İmkanları Eğrisi üzerinde dikey eksenden yatay eksene doğru hareket edildikçe marjinal dönüşüm oranı (fırsat maliyeti) artmaktadır.
  • Üretim İmkanları Eğrisine herhangi bir noktadan çizilen teğetin eğimi Marjinal Dönüşüm Oranına eşittir.

Marjinal Dönüşüm Oranı

Marjinal-Dönüşüm-Oranı-768x337

Büyüme Nedir? (Büyüme ve Kalkınma ders notunda daha ayrıntılı işlenmiştir.)

 

Büyüme-300x271

Büyüme: Bir ekonomide üretilen mal ve hizmet miktarındaki artışlara büyüme denir. Koşulları sahip olunan üretim faktörleri miktarının artması ve sahip olunan verimliliğin artmasıdır.

 

Kaynak için Tıklayınız.

 

 

Hakkında Mehmet ERDOĞAN

Mustafa Kemal Üniversitesinde İktisat 2.sınıf öğrencisiyim.Sizlere yardımcı olma amaçlı kendimi iyi gördüğüm konularda içerikler hazırlayıp paylaşmak tayım.Daha önce farklı sitelerde ve mobil uygulamalarda içerikler paylaşırken şimdi sadece notdunyasi.com ile beraber çalışmaktayım. KPSSA,KPPSB,KPSS Önlisans,KPSS Ortaöğretim ve İİBF ders içerik ve notlarına benim yazılarımdan ulaşabilir siniz.Hayatta Başarılar...

İlginizi Çekebilir

maliyet-teorisi

Maliyet Teorisi

Maliyet Teorisi Açık Maliyet: Firmaların kullandıkları girdilere yaptıkları ödemelerden kaynaklanan faliyeti ifade eder. Aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir