Ayarları doğrulayın
Anasayfa / İİBF / İşsizlik-İşsizlik Türleri-Beveridge Eğrisi

İşsizlik-İşsizlik Türleri-Beveridge Eğrisi

issizlik

İşsizlik-İşsizlik Türleri-Beveridge Eğrisi

İşsiz

Cari ücret düzeyinde çalışmaya hazır olup iş bulamayan kişilere işsiz denir.

  • İradi işsiz: Cari ücret düzeyinde çalışmak istemeyen daha yüksek ücret ve daha iyi iş imkanları arayan bireylerin oluşturduğu işsizliktir.
  • Gayri İradi İşsizlik: Cari ücret düzeyinde çalışmaya hazır olup iş bulamayan kişilerdir.

 

İşsizlik-İşsizlik Türleri-Beveridge Eğrisi

İşsizlik Türleri

  • Friksiyonel- Arizi- Geçici İşsizlik: Kişilerin yer ya da meslek değiştirmesi sonucu veya mezun olduktan sonra iş buluncaya kadar geçen sürede ortaya çıkan işsizliktir.
  • Yapısal İşsizlik: Çalışanların toplam talepte ve teknolojide meydana gelen değişmelere uyum sağlayamaması sonucu oluşan işsizliktir.
  • Konjonktürel İşsizlik: Toplam talebi tam istihdam karşılamada yetersiz olduğu durumda ortaya çıkan işsizliktir.
  • Gizli İşsizlik: Üretim sürecine katıldıkları halde üretime katkıları olmayan yani marjinal verimlilikleri “0” olan kişilerin oluşturduğu işsizliktir.
  • Mevsimsel İşsizlik: Yılın belli dönemlerinde çalışıp belli dönemlerinde işsiz kalan kişilerin oluşturduğu işsizliktir.
  • Teknolojik İşsizlik: İş gücü yerine makinaların kullanılması sonucu oluşan işsizliktir.
  • Bölgesel İşsizlik: Belli bir bölgenin ya da çevrenin cazibesini kaybetmesi sonucu oluşan işsizliktir.
  • Doğal İşsizlik: Bir ekonomide friksiyonel ve yapısal işsizliğin toplamda oluşan tam istihdam düzeyindeki enflasyonu hızlandırmayan işsizlik oranına doğal işsizlik oranı denir.
İşsizlik-İşsizlik Türleri-Beveridge Eğrisi

Beveridge Eğrisi

Bir ekonomide açık iş sayısı ile işsiz sayısı arasındaki ters yönlü ilişkiyi gösteren eğridir. Şekildeki A noktasında ekonomide işsiz sayısı açık iş sayısından daha büyüktür ve ekonomi eksik istihdamdadır. Şekildeki B noktasında ise ekonomideki açık iş sayısı işsiz sayısından daha büyüktür ve ekonomide aşırı istihdam söz konusudur.

Beveridge-Eğrisi-300x242

Arkadaşlar hiç durmadan azimle çalışmaktayım.Sizlere not paylaşımında bulunmak beni hem motive hemde mutlu ediyor.Sizlerden ricam desteklerinizi eksik etmemenizdir.Ne kadar zor olsada,ne kadar çaba gerektirse de ne olursa olsun not,haber ve yararlı gördüğüm her konuyu sizlere aktarmaktan geri kalmayacağım.

Hakkında Mehmet ERDOĞAN

Mustafa Kemal Üniversitesinde İktisat 2.sınıf öğrencisiyim.Sizlere yardımcı olma amaçlı kendimi iyi gördüğüm konularda içerikler hazırlayıp paylaşmak tayım.Daha önce farklı sitelerde ve mobil uygulamalarda içerikler paylaşırken şimdi sadece notdunyasi.com ile beraber çalışmaktayım. KPSSA,KPPSB,KPSS Önlisans,KPSS Ortaöğretim ve İİBF ders içerik ve notlarına benim yazılarımdan ulaşabilir siniz.Hayatta Başarılar...

İlginizi Çekebilir

maliyet-teorisi

Maliyet Teorisi

Maliyet Teorisi Açık Maliyet: Firmaların kullandıkları girdilere yaptıkları ödemelerden kaynaklanan faliyeti ifade eder. Aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir