Ayarları doğrulayın
Anasayfa / İİBF / IS-LM Politikasında Para ve Maliye Politikaları

IS-LM Politikasında Para ve Maliye Politikaları

genisletici-maliye-politikasi-nedir

IS-LM Politikasında Para ve Maliye Politikaları

Para Politikası

Merkez bankası para politikasını, çoğunlukla açık piyasa işlemleri aracılığıyla yürütür. Merkez bankası para karşılığında tahvil satın alıp piyasadaki para stokunu arttırır ya da tahvil satıp para stokunu azaltır. Merkez bankasının toplam talebi ve bu yolla gelir düzeyini arttırmak ya da işsizliği azaltmak için para arzını arttırmasına genişletici para politikası denir. Diğer taraftan toplam talebi kısıp, enflasyonun önlenmesi amacıyla para arzının azaltılmasına da daraltıcı para politikası denir.

Para arzı değişikliğinin faiz oranlarını ve dolayısıyla faiz oranlarının da yatırımları ne kadar etkileyebileceği bu politikanın etkili olması açısından çok önemlidir. Para politikası da bu etkinin derecesini gösterir.

Para Politikasında Sorunlar

Likidite etkisiBaşlangıçta dengede olan ekonomide para arzının artması tahvile olan talebi arttırırken tahvil fiyatlarının yükselmesine ve buna bağlı olarak faiz oranının düşmesine neden olur. Para arzı artışının faiz oranlarının düşmesi şeklinde yarattığı bu etkiye likidite etkisi denir.

Hasıla Etkisi: Para arzı artışını faiz oranlarını düşürmesiyle ekonomide yatırım harcamalarının artmasına ve bunula gelir düzeyini arttırmasına neden olan etkiye hasıla etkisi denir.

IS-LM Politikasında Para ve Maliye Politikaları

Para Politikasının Etkinliği

Para-Politikasının-Tam-Etkin-Olduğu-Durumlar-768x293

İlk grafik yatırımların faize sonsuz duyarlı olduğu durumdur. İkinci grafik ise para talebinin faize duyarsız olduğu durumdur. Klasiklerin LM durumudur.

İlk grafik yatırımların faize duyarsız olduğu durumdur. İkincisi ise para talebinin faize sonsuz duyarlı olduğu durumdur. Aynı zamanda Likidite Tuzağındadır.


Likidite Tuzağı: Para arzı artışları karşısında ekonomik birimlerin daha fazla tahvil almadığı spekülatif amaçlı para talebinin faize sonsuz duyarlı olduğu ve LM eğrisinin yatay eksene paralel olduğu durumdur.


IS-LM Politikasında Para ve Maliye Politikaları

Maliye Politikası

Başlangıçta E noktasında olan ekonomide genişletici maliye politikası IS eğrisini sağa kaydırırken, başlangıçta ekonominin E* noktasında Y* gelir düzeyine gelmesine neden olur. Artan gelir düzeyinin para talebinin arttırıp  faiz oranını arttırması ve bununda ekonomide yatırım harcamalarını azaltıp ekonomiyi E1 noktasında Ygelir düzeyine geri getirmesine “cwording out” ya da “dışlama etkisi” denir.

Dışlama-Etkisi-300x280

IS-LM Politikasında Para ve Maliye Politikaları

Maliye Politikasının Etkinliği

  • LM eğrisi yatıklaştıkça maliye politikası etkinliği artar.
  • Is eğrisi dikleştikçe maliye politikasının etkinliği artar IS eğrisi dikleştikçe dışlama etkisi azalır.

Maliye Politikasının Tam Etkin Olduğu Durumlar

Maliye-Politikasının-Tam-Etkin-Olduğu-Durumlar-768x315

İlk grafik likidite tuzağı durumudur. Dışlama etkisi 0 dır. Bundan dolayı tam etkindir.

İkinci grafik ise yatırımların faize duyarsız olması durumudur. Dışlama etkisi sıfırdır.

Maliye Politikasının Etkisiz Olması

Para talebinin faize duyarsız olması durumu (tam dışlama); LM eğrisinin dik olduğu durumda (Klasik LM) Kamu harcamalarında meydana gelecek artışın gelir düzeyini arttırırken artan para talebinin faiz oranını arttırması bununda gelir düzeyini başlangıç  seviyesine kadar tekrar azaltmasına tam dışlama/engelleme denir.

Politika Karması

Bir ekonomide gelir düzeyi artışını fazlalaştırmak için para ve maliye politikasının birlikte kullanılmasına politika karması denir. Başlangıçta E noktasında olan ekonomide genişletici maliye politikası dengeyi Enoktasına taşırken dışlama etkisi sebebiyle gelir düzeyi Y1noktasında kalmıştır. Gelir düzeyini daha fazla arttırmak için genişletici para politikası uygulanarak LM eğrisi sağa kayarken denge E2 noktasında sağlanmış ve dışlama etkisi giderilmiştir.

 

IS-LM Politikasında Para ve Maliye Politikaları

Hakkında Mehmet ERDOĞAN

Mustafa Kemal Üniversitesinde İktisat 2.sınıf öğrencisiyim.Sizlere yardımcı olma amaçlı kendimi iyi gördüğüm konularda içerikler hazırlayıp paylaşmak tayım.Daha önce farklı sitelerde ve mobil uygulamalarda içerikler paylaşırken şimdi sadece notdunyasi.com ile beraber çalışmaktayım. KPSSA,KPPSB,KPSS Önlisans,KPSS Ortaöğretim ve İİBF ders içerik ve notlarına benim yazılarımdan ulaşabilir siniz.Hayatta Başarılar...

İlginizi Çekebilir

maliyet-teorisi

Maliyet Teorisi

Maliyet Teorisi Açık Maliyet: Firmaların kullandıkları girdilere yaptıkları ödemelerden kaynaklanan faliyeti ifade eder. Aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir