Ayarları doğrulayın
Anasayfa / İİBF / Enflasyon Nedir-Enflasyon Maliyeti ve Senyoraj Geliri

Enflasyon Nedir-Enflasyon Maliyeti ve Senyoraj Geliri

enflasyon-nedir

Enflasyon Nedir-Enflasyon Maliyeti ve Senyoraj Geliri

Enflasyon: Bir ekonomide fiyatlar genel düzeyinin sürekli artması, hane halkının en fazla tükettiği mal ve hizmet sepeti fiyatının yükselmesidir.

1. Beklenen Enflasyon Maliyeti

 • Mönü Maliyeti: Enflasyon sebebiyle firmaların fiyat listelerini sürekli değiştirmeleri sonucu katlandıkları maliyettir.
 • Ayakkabı Maliyeti: Enflasyon sebebiyle ekonomik birimlerin ellerinde daha az para tutmaları sonucu para taleplerini karşılamak için sıkça bankalara gitmesinden kaynaklanan zaman ve üretim kayıplarını ifade eder.
 • Vergi bozulması (Basamak Kayması): enflasyon sebebiyle normal ücretlerde meydana gelen artış karşısında bireylerin reel geliri artmasa bile daha yüksek vergi ödemesi şeklindeki maliyettir.
 • Enflasyon Vergisi: Enflasyon sebebiyle ekonomik birimlerin ellerinde tuttuğu paranın satın alma gücünün azalmasını ifade eder.
 • Tanzi-Olivera Etkisi: Enflasyonist dönemlerde devletin vergi gelirlerinin hesaplanması ve toplanması arasında geçen sürede elde edilen verginin reel değerinin yani satın alma gücünün azalmasını ifade eder.
Enflasyon Nedir-Enflasyon Maliyeti ve Senyoraj Geliri

2. Beklenmeyen Enflasyon Maliyeti

 • Nominal ücretle çalışanların satın alma güçleri azalır.
 • Gelir ve servet dağılımı bozulur.
 • üretim ve yatırım kavramları olumsuz yönde etkilenir.
 • Ekonomide kaynakların dağılımını bozar.
 • Spekülatif kazançları ön plana çıkarır.
 • Borçlanma maliyetlerini arttıracaktır.

Senyoraj Geliri 

Devletin para basma suretiyle elde ettiği gelire ya da satın alma gücüne “senyoraj geliri” denir. Senyoraj geliri para arzı artış oranıyla reel para talebinin çarpımı şeklinde ifade edilir.

 Para arzı artışının sürekli olduğu durumda, senyoraj geliri başlangıçta artarken artan enflasyon sebebiyle daha sonra azalacaktır.
Enflasyon Nedir-Enflasyon Maliyeti ve Senyoraj Geliri

 

Arkadaşlar hiç durmadan azimle çalışmaktayım.Sizlere not paylaşımında bulunmak beni hem motive hemde mutlu ediyor.Sizlerden ricam desteklerinizi eksik etmemenizdir.Ne kadar zor olsada,ne kadar çaba gerektirse de ne olursa olsun not,haber ve yararlı gördüğümüz her konuyu sizlere aktarmaktan geri kalmayacağız.

Hakkında Mehmet ERDOĞAN

Mustafa Kemal Üniversitesinde İktisat 2.sınıf öğrencisiyim.Sizlere yardımcı olma amaçlı kendimi iyi gördüğüm konularda içerikler hazırlayıp paylaşmak tayım.Daha önce farklı sitelerde ve mobil uygulamalarda içerikler paylaşırken şimdi sadece notdunyasi.com ile beraber çalışmaktayım. KPSSA,KPPSB,KPSS Önlisans,KPSS Ortaöğretim ve İİBF ders içerik ve notlarına benim yazılarımdan ulaşabilir siniz.Hayatta Başarılar...

İlginizi Çekebilir

maliyet-teorisi

Maliyet Teorisi

Maliyet Teorisi Açık Maliyet: Firmaların kullandıkları girdilere yaptıkları ödemelerden kaynaklanan faliyeti ifade eder. Aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir