Ayarları doğrulayın
Anasayfa / İİBF / Deflasyonist ve Enflasyonist Açık

Deflasyonist ve Enflasyonist Açık

enflasyonist-deflesyonist-acık

deflasyonist ve enflasyonist açık

Bu yazımızda sizlere deflasyonist ve enflasyonist açık tan bahsedeceğiz.Kısa bir aradan sonra tekrara sizlerle olmanın mutluluğuyla yazılarımıza ara vermeden devam etmeyi planlıyoruz.

Deflasyonist Açık (Harcama Eksiği)

Bir ekonomide tam istihdam gelir düzeyinin altında bir noktada mal piyasası dengesinin sağlanmasıyla ortaya çıkan harcama eksiğine deflasyonist açık denir. Diğer bir deyişle deflasyonist açık “harcama eksiği” anlamına gelmektedir. Bu sorunun giderilmesi için genişletici maliye politikası ve vergilerin azaltılması gerekmektedir.

 

Deflasyonist bir açık içerisinde olan bir ekonomide genişletici maliye politikası ekonomideki otonom harcamaları arttırarak toplam planlanan harcama fonksiyonunu paralel yukarı kaydırıp, ekonomiyi tam istihdama götürecektir. Bunun dışında deflasyonist açıkta olan ekonomide c↑, t↓, m↓ ise toplam planlanan harcama fonksiyonunu dikleştirerek ekonomiyi tam istihdama götürür.

deflasyonist ve enflasyonist açık

Enflasyonist Açık (Harcama Fazlası)

Bir ekonominin tam istihdam gelir düzeyinden daha yüksek bir gelir düzeyinde dengelenmesiyle ortaya çıkan harcama fazlasına enflasyonist açık denir.

Enflasyonist açık olan bir ekonomide daraltıcı maliye politikası otonom harcamaları azaltarak toplam planlanan harcama fonksiyonunu paralel aşağı kaymasına ve ekonominin tam istihdam düzeyine dönmesine neden olur. Bunun dışında enflasyonist açık olan bir ekonomide c↓, t↑, m↑ AE fonksiyonunu yatıklaştırırken ekonominin tam istihdam düzeyine dönmesine neden olur.

deflasyonist ve enflasyonist açık

 

Hakkında Mehmet ERDOĞAN

Mustafa Kemal Üniversitesinde İktisat 2.sınıf öğrencisiyim.Sizlere yardımcı olma amaçlı kendimi iyi gördüğüm konularda içerikler hazırlayıp paylaşmak tayım.Daha önce farklı sitelerde ve mobil uygulamalarda içerikler paylaşırken şimdi sadece notdunyasi.com ile beraber çalışmaktayım. KPSSA,KPPSB,KPSS Önlisans,KPSS Ortaöğretim ve İİBF ders içerik ve notlarına benim yazılarımdan ulaşabilir siniz.Hayatta Başarılar...

İlginizi Çekebilir

maliyet-teorisi

Maliyet Teorisi

Maliyet Teorisi Açık Maliyet: Firmaların kullandıkları girdilere yaptıkları ödemelerden kaynaklanan faliyeti ifade eder. Aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir