Ayarları doğrulayın
Anasayfa / KPSS / 2018 KPSS Lisans Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımları

2018 KPSS Lisans Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımları

2018_KPSS_Lisans_Vatandaşlık_Konuları_Soru_Dağılımları

2018 KPSS Lisans Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımları

     2018 KPSS Lisans Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımları nı anlaşılır bir biçimde siz değerli takipçilerimiz için derledik.Bu yazımızda sizlere 2018 KPSS Lisans Vatandaşlık Konuları ve Soru Dağılımları ile birlikte son yıllarda çıkmış Tarih sorularının her konudan kaç soru sorulduğunu anlatan bir tabloda hazırladık.Umarız işinizi görüp isteğinizi karşılamışızdır.

 

    KPSS B Hakkında

 

Bütün lisans mezunları ve mezun olabilecek durumda olan bütün adaylar bu sınava girebilirler.KPSS-B kadrolarına alımlar çift yıllarda yapılır. Çift yıl puanları A grubu, B grubu ve öğretmenlik atamalarında kullanılmaktadır.

      Tek yıllarda yapılan KPPS ye sadece Lisans mezunları katılabilirken Çift yıllarda yapılan KPSS ye  lise, ön lisans ve lisans mezunları katılabilmektedir.
     B Grubu (Lisans) Memurluk atamaları “merkezi atamalar” ve “kurumsal atamalar” olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. KPSS sonuç belgesinde bulunan P3 puan türü kullanılarak 2 yıl boyunca yılda iki kere merkezi atamalar yapılır. Kurumsal atamalar da dediğimiz ara atamalar ise kurumların belirleyeceği tarihlerde yapılmaktadır.

B Grubu Lisans kadrolarına P3, B Grubu Ön Lisans kadrolarına P93, ortaöğretim mezunlarına ayrılan B grubu kadrolara ise P94 puan türü ile atama yapılmaktadır. Bu puanlar 2 yıl geçerlidir. Örneğin, 2016 KPSS B (Lisans) puanı2018 KPSS sonuçları açıklanana kadar geçerlidir. 2018 KPSS-Lisans sonuçlarıyla geçerliliğini yitirecektir.

B grubu mesleklerinden birine atanmak isteyen tüm adaylar KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür sınavına girmek zorundadırlar.

Genel Yetenek testinde bulunan ve 10-15 soru civarı  sorulması beklenen 2018 KPSS Lisans Vatandaşlık Konuları testi adayların bilgi düzeyini ölçmek amacıyla yapılır.KPSS Lisans Vatandaşlık Konuları ise aşağıda ki gibi olacaktır.

     2018 KPSS Lisans Vatandaşlık Konuları

  • Hukuka Giriş
  • Anayasal Gelişmeler
  • Genel Esaslar
  • Temel Haklar
  • Yasama
  • Yürütme
  • Yargı
  • İdari Yapı
  • Uluslararası Örgütler
  • Güncel

    2018 KPSS Lisans Vatandaşlık Soru Dağılımları

KPSS_Lisans_Vatandaşlık_Soru_Dağılımları

     2018 KPSS Lisans Konuları ve Soru Dağılımları

     2018 KPSS Lisans Türkçe Konuları ve Soru Dağılımları İçin Tıklayınız

     2018 KPSS Lisans Matematik Konuları ve Soru Dağılımları İçin Tıklayınız

     2018 KPSS Lisans Geometri Konuları ve Soru Dağılımları İçin Tıklayınız

     2018 KPSS Lisans Tarih Konuları ve Soru Dağılımları İçin Tıklayınız

     2018 KPSS Lisans Coğrafya Konuları ve Soru Dağılımları İçin Tıklayınız

 

 

Hakkında Mehmet ERDOĞAN

Mustafa Kemal Üniversitesinde İktisat 2.sınıf öğrencisiyim.Sizlere yardımcı olma amaçlı kendimi iyi gördüğüm konularda içerikler hazırlayıp paylaşmak tayım.Daha önce farklı sitelerde ve mobil uygulamalarda içerikler paylaşırken şimdi sadece notdunyasi.com ile beraber çalışmaktayım. KPSSA,KPPSB,KPSS Önlisans,KPSS Ortaöğretim ve İİBF ders içerik ve notlarına benim yazılarımdan ulaşabilir siniz.Hayatta Başarılar...

İlginizi Çekebilir

kpss-cikmis-sorular-son-10-yil

Kpss Çıkmış Sorular ve Cevapları

KPSS Çıkmış Sorular ve Cevapları KPSS Çıkmış Sorular ve Cevapları Merhaba arkadaşlar  aşağıda sizlere KPSS …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Tema indir